Kouřimské dozvuky

Každý ročník je pro nás, organizátory, i pro účastníky našich kurzů velkou výzvou a pracovní náplní. Proto bychom byli rádi, kdybychom mohli zde uvádět reakce, které naše tvrdá práce (ale i zábava ) v našich posluchačích i účastnících vyvolá. Máte-li zájem se s námi podělit o Vaše myšlenky a názory na náš festival Zpívající Kouřim, prosím neváhejte nám napsat na naši emailovou adresu zpivajicikourim@gmail.com. Vaše názory a myšlenky jsou pro nás velmi důležité a rádi je vystavíme na odiv i ostatním, aby se mohli inspirovat a potěšit :). Pokud máte zájem, piště nám prosím například na téma: Jaká byla letošní Kouřím?

Děkujeme!

 

Ročník 2015

Pro Dozvuky z roku 2015 jsme se rozhodli využít dotazníku. Naše milé účastníky jsme trápili otázkami na to, co všechno bycom mohli vylepšit, ale hlavně jsme chtěli vědět, jak se jim ročník 2015 líbil. Jejich odpovědi si můžete přečíst v následujícím odstavci.

 


Jak nás hodnotili naši účastníci?


 

"Zpívající Kourim je proste vždycky nejkrásnějších deset dni prázdnin. Nejen plných hudby, ale i radostí ,srandy , vzdelani příjemnou formou a hlavně obdobím kdy trávím čas s mými přáteli :) už teď se těším na další rok."

 

"Letošní Kouřim jsem si jako každý rok moc užila! Dozvěděli jsme se spousty zajímavých věcí a zazpívali si na úžasných koncertech. Těším se na další rok!"

 

"Na Zpívající Kouřimi se mi líbí asi úplně všechno. Tentokrát jsem byla na kurzech po třetí a bez nich si už prázdniny ani neumím představit. Nejradši mám kromě každodenního zpívání a zábavného programu taky neuvěřitelně přátelskou atmosféru a skvělou partu lidí, se kterými si užívám každý den do poslední minuty :) Příště jedu zase!!"

 

"Letosni Kourim mi pripadala snad nejvydarenejsi z dosavadnich rocniku!! Myslim, ze to bylo hlavne tim, ze jsme meli pomerne dost casu k priprave na vsechny koncerty a akce a zaroven jsme se mohli "odreagovat" na vylete, kde jsme mohli trosku zapomenout na vsechny nase mile povinnosti! :)"

 

"Kouřim je nejlepší místo k zrealizování našich snů.Nejen že se tam plno toho naučíš ale dostaneš i plno zkušeností do života.Když si nevíš rady tak atˇ řekneš našim zpěvákům jak klukům tak i holkám a učitelům tak ti všichni mile rádi poradí a řeknou ti jejich názor.V Kouřimi zažiješ plno zážitků které by jsi jinde nezažil.V Kouřimi je to prostě suprfantasticky nejlepší :)."

"Skvělá jako vždy! Písničky, koncerty, všem se to moc povedlo, mám z toho velkou radost :)"

 

"Letošní rok mi opravdu pomohl se posunout ve své pěvecké kariéře. Díky seminářům jsem se naučil jak něco z rétoriky, tak jak mám o své hlasivky pečovat a to není vše, semináře byly opravdu rozmanité. Příjemná atmosféra a úžasné starání se o všechny členy kurzu."

 

"Kouřim se mi moc líbila, bylo hodně novinek a nových tváří... Byla jsem moc spokojená a těším se na příští rok! :) Emma Vyskočilová"

 

 

 

 

 

Ročník 2014


Jaká byla letošní Kouřim? - pohled našich účástníků


 

Kouřim 2014 - aneb zkušenosti k nezaplacení

Stejně jako každý rok už 6 let jsme i letos s Broňou Tomanovou ze ZUŠ Olešská vyrazili na desetidenní „tábor“ do města Kouřim. Zažili jsme zde spoustu krásných seminářů… například se Simonou Procházkovou, Ivanem Rumlem, Martinou Dobiášovou, Jarmilou Chaloupkovou a dalšími muzikanty. Broňa nám také uspořádala ve spolupráci s městem Kouřim krásné koncerty, jejichž jsme byli účastníky. Jako koncert s kapelou Omar Guitar Band nebo klasický koncert v kostele, kde jsme se také zúčastnili nedělní mše svaté. Já osobně jsem byla v Kouřimi třetím rokem a stejně jako vždy jsem se tam i letos naučila spoustu věcí a hlavně jsem ze sebe shodila veškerou tíhu, kterou jsem nasbírala za školní rok, a prostě jsem se bavila. Nejvíc se mi líbil koncert s kapelou Omar Guitar Band, protože tahle kapela je vždy perfektně připravená, dává do nás spoustu energie a je to zážitek na celý život.

 

Julie Galíková

 

 

V Kouřimi se mi moc líbilo. Užila jsem si všechny koncerty, besedy i semináře. Nejlepší byl závěrečný koncert, na kterém jsme si užili i spoustu legrace. Dobrý byl seminář se Simonou Procházkovou, Jarmilou Chaloupkovou nebo beseda s Dashou a J.Smigmatorem. Super byl taky Fa-Za Make up ve stylu 60.let.

 

Bety Dejdarová

 

 

Letní pěvecké kurzy v Kouřimi pro mě znamenají událost, na kterou se vždy celý rok  nesmírně těším. Je to víc než týden intenzivní práce na pěveckých dovednostech, ale také týden plný zábavy se skvělým kolektivem kamarádek a kamarádů zpěváků. Jedna z nejdůležitějších věcí a jeden z předpokladů pro úspěšného hudebníka je láska k hudbě, myslím, že mohu mluvit za všechny zúčastněné, že hudbu opravdu milujem a naplňuje náš život.  A tyto letní kurzy nám dávají prostor předat naše nadšení a radost ze zpívání dál.“

 

Hedvika

 

 

Letošní Kouřim se mi opravdu líbila. Jsem moc rada, že jsme měli tu čest seznámit se s panem Alfrédem Strejčkem, který na mě udělal velký dojem.
Jsem také moc ráda že jsme mohli uspořádat všechny koncerty. Myslím, že všechny jsme si užili a že to stálo za to.
Vše důležité se samozřejmě odehrávalo v naší oblíbené Zuštičce, kterou máme všichni moc rádi a která nám všem už přirostla k srdcím. Musím také zmínit náš milovaný penzion U Patrona, bez kterého si už Kouřim ani neumím představit a Restauraci U Lva ve které nám již čtvrtým rokem podávají moc dobré jídlo. Doufám, že se budu moct zúčastnit i dalších ročníků.

 

Mahu

 

 

Letošní Kouřim se mi moc líbila. Jsem tu již počtvrté a tento rok byl pro mě z hlediska hostů nejlepší. Každoročně se sem těším na dobré lidi a přínosné semináře. Líbí se mi, že máme tu možnost zazpívat si různé hudební žánry pod vedením zkušených osobností, takže si každý může vyzkoušet, ke kterému žánru má nejblíže. Po každém dni v Kouřimi mám nové zkušenosti díky všem seminářům. Uděláme tu velký kus práce, takže se tu vždy pěvecky zdokonalíme. I přesto, že z každého semináře jsem si něco vzala, se mi nejvíce  líbil seminář s paní doktorkou MUDr.Jitkou Vydrovou, protože mě zajímá vše, co se týká medicíny, a seminář se zpěvačkou Dashou a Janem Smigmátorem, protože jsou pro mě velkými osobnostmi. Na konci kurzu si všichni účastníci zazpíváme na závěrečném koncertě s kapelou, což je opravdu zážitekem a jsem ráda, že můžu tyto zážitky a zkušenosti prožívat.

 

Iveta

 

 

V Kouřimi jsem byla letos poprvé a mám velkou radost, že jsem tam jela. Říká se, že melodie je úsměv hudby - a Kouřim byla úsměvů plná (krásných melodií též:) ). Je tam skvělá parta lidí a úžasná atmosféra, na kterou se nezapomíná. Z každého semináře si mohl člověk odnést něco, co ho obohatilo a v závěru deseti dnů (které spoustě z nás připadaly jako málo, i když věřím, že vedení mělo po deseti dnech nonstop práce opačný pocit:)) si z toho poskládat novou mozaiku. Možnost zazpívat si zase v jiných prostorách a se skvělými muzikanty byla také super. Moc obdivuji, jak dospělí zvládají všechno připravit a uhlídat, aby to proběhlo tak dobře a bez problémů, jako tomu bylo. Děkuji za zážitek do života a těším se na další rok.

 

Hanka

 

 

Zpívající Kouřim jsem si moc užil. Zpívám teprve rok, ale díky těm pár dnům jsem udělal veliký pokrok. Dokonce jsem se toho opravdu hodně dozvěděl ohledně hygieně hlasu, za což jsem moc rád. Milé a přátelské prostředí. Těm, kdo na sobě chtějí ve zpěvu zapracovat a zároveň si to užít, mohu Zpívající Kouřim jen doporučit.

 

José

 

 

Velmi rád jsem se zúčastnil již čtyřech letních hudebních kurzů v Kouřimi. Výborný kolektiv, který se vždy sešel, vytvořil skvělou tvůrčí atmosféru. Vyučující - nebo přednášející nás seznámili se spoustou nových věcí, nebo nám pomohli se zlepšit v tom, co už umíme. Hudba je zábavná i zajímavá. Intenzivní týden plný hudby, nových poznatků a přátel se společným zájmem mě dokázal motivovat k lepším výkonům. Těším se, na další ročník.

 

Juraj

 


Jaká byla letošní Kouřim? - pohled našich milých diváků a místních


 

Obdivuji a děkuji všem organizátorům a účastníkům Zpívající Kouřimi. I když pro mě, jako lehce žárlivého rodiče, to vůbec není jednoduchých deset dní. Děti (nebo alespoň to mé) se absolutně nechají vtáhnout do dění a od okolního světa se „odstřihnou“. Jenže co víc si přát, než šťastné a spokojené děti, které něco baví a dělají to s nadšením, chutí a elánem. A ještě pod vedením úžasných borců!

Všem ještě jednou díky,

 

Karolina Dejdarová - Maminka účastnice kurzů

 

 

Festival Zpívající Kouřim je hudební akce, která má již bezesporu své místo v kulturním dění města Kouřim. Je to setkání mladých klavíristů a zpěváků, které jim dává příležitost se nejen věnovat své zálibě ale i se vzájemně setkat a užít si prázdnin v malém historickém městě.

Pro mladé účastníky hudební akce je jistě zajímavý edukační program v rámci individuálních hodin s lektory. Pro mne pak prezentace jejich hudebních dovedností na pořádaných koncertech, při kterých mladí umělci ukázali v mnohých případech talent a velmi dobrou úroveň. Přitom úspěšně zvládali i střídání hudebních žánrů od klasické až po jazzovou a populární hudbu.

Hold je nutno vzdát odborným organizátorkám akce paní Bronislavě Tomanové, Sylvě Kroužilové a Veronice Ptáčkové nejen za dobrou organizaci, ale i za přátelský vztah k mladým účastníkům festivalu.

Název Zpívající Kouřim je velmi příznačný, protože po celou dobu trvání akce zaznívá zpěv mladých lidí nejen v průběhu oficiálních vystoupení ale průběžně ze všech koutů města.

Festival Zpívající Kouřim je příkladnou akcí, která si jistě zaslouží uznání a i finanční podporu sponzorů i oficiálních institucí.

           

Ing. Vladimír Křišťan - Organizátor a zakladatel Kouřimských hudebních slavností          

 

 

Festival Zpívající Kouřim považuji za mimořádný kulturní počin, který má velký význam nejen pro mladé lidi, umělce, kteří se jej často opakovaně účastní, nýbrž pro celé městečko a vlastně i celý Podlipanský region. Je takřka neuvěřitelné, kolik pozitivní energie, radosti z tvorby, hudby, umění jako takového lze sdílet v kruhu žáků hudebních škol, studentů, začínajících profesionálních interpretů, skvělých hudebních pedagogů a celé řady osobností veřejného a uměleckého života. Organizátoři festivalu konají s pokorou a obětavostí, s minimem prostředků skutečné "zázraky". Profesní úroveň festivalu lze hodnotit směle podle velmi náročných kriterií, naprosto jedinečná a nenahraditelná je celková atmosféra lidského souznění, síly mládí, prodchnutého humanistickými hodnotami a vírou v očistné poslání hudby.

 

PhDr. Jaroslava Schlegelová, CSc.

 

 

Letní hudební kurzy v Kouřimi proběhly již šestkrát. Posledních dvou ročníků se aktivně účastnily moje dvě děti. O pozitivním vlivu hudebních kurzů asi nemá smysl se více rozepisovat. Chtěla bych však vyzdvihnout to, co se mi líbí na těch Kouřimských. Nejvíce oceňuji bohatý program, který je zaměřen od téměř profesionálů až po začátečníky a dokonce některých přednášek a seminářů se mohou účastnit i rodiče a naprostí laici. Pak je to řada koncertů, kterých se žáci v rámci kurzů aktivně účastní. Jejich šíře od klasiky, lidové hudby přes jazz až po bigbeat je velmi přínosná. Děti a mladí umělci jeden den stojí na kůru v nádherné akustice starobylého svatoštěpánského chrámu, další den zpívají ve zdobeném sále městského úřadu, pak se jako mávnutím kouzelného proutku přenesou do velkého místního kinosálu, kde mají k dispozici mikrofony, reprobedny, osvětlení a plný prostor k hudební improvizaci a opravdovému koncertování s profi kapelou, dokonce i s profesionálním líčením a tematickými kostýmy. Divák měl pocit, že se opravdu ocitl na pražském muzikálu. Velká účast místních občanů na koncertech svědčí o pozitivním vlivu tohoto projektu. V rámci kurzů se ovšem pořádají i koncerty profesionálních hudebníků pro účastníky kurzů a veřejnost. Jsou to i přednášky a diskuze s předními osobnostmi naší kulturní scény. V tomto ohledu je malebná Kouřim jako stvořená pro hudební potkávání. Malé městečko může poskytnout různé prostory v jednom místě. Díky spolupráci jednotlivých subjektů je možné je plně využívat. Jsem ráda, že se moje děti kurzů mohly účastnit. Nejen, že se zdokonalily po hudební stránce, ale načerpaly plno inspirace, nasály atmosféru „hudebního kumštu“, našly si svoje vzory, navázaly nová přátelství. Ano přátelství a přátelská atmosféra, spolupráce a  hlavně zápal a nadšení a elán všech zúčastněných a naprostá profesionalita pořádajících a vyučujících – to je také specifikum Zpívající Kouřimi. Velmi se těším na další ročníky.

 

Ing. H. Prknová, Ph. D. - Maminka účastníků kurzů, ČZU v Praze, Pedagog, Arboretum FLD Kostelec nad Černými lesy

 

 

Letní kurzy sleduji již několik let a domnívám se, že je tato akce významná nejen pro Kouřim, ale především pro celou řadu mladých lidí, které spojuje hudba a vytváří hodnotná přátelství. Je úžasné pozorovat aktivity všech zúčastněných i těch, kteří se přicházejí potěšit a povzbudit mladé muzikanty. Já osobně se již teď těším a držím palce kurzům 2015!

 

Magda Prokopová

 

 

Po přestěhování do Kouřimi jsem s radostí zjistila kolika různých kulturních akcí se v tomto městečku lze účastnit.   Velmi mne potěšily letní hudební kurzy, kterých se účastní žáci pražské a naší ZUŠ. Pro děti a dospívající se zde otevírá prostor živého hudebního světa ve kterém se prolíná hudba klasická s hudbou méně klasickou. Sdílejí spolu své zaujetí pro věc a mohou si vyměňovat zkušenosti i znalosti.   My ostatní pak máme možnost těšit se z plodů jejich práce a navštěvovat mnohé koncerty, které nám v této době nabízejí.

 

Mgr. Rita Uličná - Maminka účastníků kurzů, psycholožka

 

 

Uplynulé ročníky letních kurzů hodnotím jako velmi pěkné a přínosné pro účastníky nejen zajímavou skladbou vybraných hudebních aktivit a témat na seminářích, ale také  díky tvůrčí a přátelské atmosféře, která je z celého projektu cítit. Děti, jejich rodiče i veřejnost mají možnost zúčastnit se řady koncertů a seminářů. Žáci si vyzkouší nové dovednosti, seznámí se s hudebními nástroji, naučí se pracovat ve skupině a vystupovat se získanými dovednostmi před publikem. Setkání dětí v kolektivu také mimo školní rok a společné aktivity, které jsou nabité hudbou a letní atmosférou, v nich zanechávají krásné vzpomínky. Letní kurzy jsou pro všechny příjemným zpestřením prázdnin. Velmi oceňujeme ochotu a laskavost pedagogů při aktivitách, pořádaných nad rámec jejich základních pracovních povinností. Ohlasy na tyto akce jsou velmi kladné, lidé se jich rádi zúčastňují, hovoří o nich a odnáší si netradiční zážitky. Letní kurzy jsou v prázdninovém období významnou událostí společenského a kulturního života v našem městě. Přináší nejen zábavu a odreagování, ale také možnost sebepoznání a osobního rozvoje v mnoha oblastech. Již nyní se těšíme na další ročník a za uplynulé ročníky patří všem velký dík.

 

Gabriela Hurychová - Maminka účastníka kurzů

 

 

Letní kurzy ZUŠ Kouřim považuji za výbornou možnost pro žáky umělecké školy rozvíjet své hudební předpoklady i v čase prázdnin. Na těchto kurzech oceňuji úroveň intenzivní výuky - tj. odborné semináře pro jednotlivé nástroje, práce v hudebních seskupeních,  konzultace nad rámec lekcí. Vítám individuální přístup k žákům v průběhu výuky. Zajímavá je široká nabídkadoprovodného programu, jako je zahajovací koncert lektorů, lekce tance, návštěva nahrávacího studia. Za bonus celé akce považuji nádherné prostředí města, kde se kurzy konají, historického města Kouřim.

 

Renata Votavová - Maminka účastníků kurzů

 

 

Je to výjimečná akce. Všechny proběhlé ročníky byly jedinečnými a nezapomenutelnými setkáními mladých umělců. Všichni, lektoři i žáci, pracovali jako o život, aby předvedli, co umějí a mohli se o to s ostatními podělit. V současné přetechnizované době je radostí a skutečným svátkem zaposlouchat se nejen do živé duchovní hudby, ale  také být účastníkem koncertu živé hudby světské. Všechna představení, která jsem viděla,  byla výjimečným a zcela neopakovatelným zážitkem plným radosti z umění mladých lidí a dětí. Nelze ani opominout tvůrčí zaujetí a pracovitost, s kterou mladí umělci přijeli do Kouřimi, a také nesmírnou radost z potlesku a uznání publika.

 

Renata Hejduková - Maminka účastníka kurzů, zubní lékařka

 

 

Po výborných zkušenostech s Vašimi letními kurzy ZUŠ v Kouřimi bych ráda napsala několik postřehů. Naše dcery se zúčastnily již dvou minulých ročníků těchto kurzů a odnášely si vždy krásné zážitky a plno nových nápadů a inspirací do dalšího hudebního vzdělávání. Nenásilná, ale pružná organizace jednotlivých dnů, pozvaní odborníci a vždy navíc jakási třešnička na dortu- zajímavý a známý host, přátelská atmosféra, která umožnila spojit žáky různého věku a různých oddělení ZUŠ. Počasí navíc většinou přálo, rodiče a dobrovolníci pomáhali zajišťovat občerstvení a nebo doplňující program – zkrátka není co vytknout –  spíš musím jen chválit a poděkovat za Vaši obětavost a trpělivost s našimi dětmi. Do dalších ročníků Vám a Vašim kolegům přeji stále tak dobré nápady a vždy úsměv na tváři – jaký jsme viděli doposud.

 

Voncová Hedvika - Maminka účastníků kurzů

 

 

Náš syn Kryštof se zúčastnil v loňském roce poprvé letních kurzů a byla bych velmi ráda, pokud by je mohl navštěvovat i v letošním roce. Přestože se nezúčastnil všech seminářů a aktivit (z důvodu nemoci), bylo to pro něho užitečné zpestření letních prázdnin a také rozšíření vědomostí, znalostí a dovedností. Myslím, že každá aktivita pro děti, zaměřená na vzdělávání v jakékoliv oblasti, je velmi dobrá. Pokud se letní kurzy budou konat i o letošních prázdninách, tak se opět zúčastní.

 

Janetta Bogdanová - Maminka účastníka kurzů        

 

                                                                 

Program a zaměření kurzu byly propracované do všech detailů tak, aby byly rovnoměrně uspokojeny požadavky účastníků. Kurz se snažil  maximálně podporovat a rozvíjel klíčové kompetence všech frekventantů. Výrazná byla motivovanost všech zúčastněných, k úspěchu kurzu rovněž přispěla i výborná atmosféra.

 

Valerie Řezníčková - Maminka účastníka kurzů                                    

 

 

Následující příspěvek byl adresován naší milé paní ředitelce Sylvě Kroužilové            

Vážená paní ředitelko,

dovoluji si Vám, jako hlavní protagonistce a hostitelce letních kurzů Zpívající Kouřim, poděkovat za možnost se již po několikáté zúčastnit některých seminářů a koncertů, tak, jak mi to moje povinnosti a možnosti dovolují. Letošní šestý ročník byl opět výborně připraven a pravidelným frekventantům kurzů (a je jich dost), jistě přinesl nové poznatky při teoretické i praktické výuce, která je v obou případech na vysoké odborné úrovni. Nechci, ani si netroufnu hodnotit jednotlivé lektory a umělce, jisté však je, že i jim se v Kouřimi dobře pracuje a budou se rádi vracet, tak jako my, laická veřejnost. Ještě jednou vám i ostatním organizátorům děkuji a těším se na příští ročník a na shledání v roce 2015

 

MVDr. Jaroslav Morávek